Polecane

Czym kierować się w wyborze laptopa w 2021?

Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie, gdy staje przy zakupie laptopa. Jak wiadomo głównym czynnikiem jest cena, ale warto również zwrócić uwagę na inne parametry takie jak: karta graficzna, procesor, waga, dysk SSD lub HDD, kości ram, system, matryca czy długość trzymania baterii. Największą zaletą posiadania laptopa jest mobilność. Możemy zabrać go w każde miejsce i pracować w 100% zdalnie. Laptopy zależnie od zainstalowanych programów, mogą być przeznaczone do prac biurowych, gier, oglądania filmów, obróbki wideo czy obrazu.

Aczkolwiek jak wybrać odpowiedni laptop? Musimy zadać sobie pytanie, do czego jest nam naprawdę potrzebny. Jeśli szukamy laptopa do gier ze sporymi wymaganiami typu Wiedźmin 3 lub Cyberpunk 2077 musimy zwrócić uwagę na odpowiednią kartę graficzną, procesor oraz ram. Prawdopodobnie starczy nam karta typu GTX 1060 4GB, a procesor typu Intel 5 generacji wraz z kością 8GB ram. Aczkolwiek nie wszyscy szukają laptopa tylko do gier. Większość potrzebuje do np. pracy związanej z zaawansowaną grafiką lub montażem. Tutaj osobiście Intela zamieniłbym bym na Ryzena i dołożył kolejne 8GB ramu, a kartę zostawił. Wybór laptopa jest kwestią mocno indywidualną. Musimy przeczytać lub obejrzeć sporo recenzji i opinii, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.

Jaki jest koszt dobrego laptopa?

Dobry laptop do domu kupimy w cenie już około 2000 złotych. Zwróćmy uwagę na to, że za taką cenę nie możemy wymagać zbyt dużo. Prawdopodobnie starczy tylko na drobne przeglądanie internetu, pracowanie w arkuszach czy pogranie w podstawowe gry. O wiele lepsze modele zaczynają się od około 4000 do 6000 złotych, choć znajdziemy oczywiście droższe. Warto wiedzieć, że często lepiej dopłacić i mieć spokój na najbliższą przyszłość. Laptopy zwykle starczają na okres 5 lat.

Jaki laptop kupić?

Tak jak powyżej, wszystko jest kwestią priorytetów. Niestety, ale nie ma na to jednostronnej odpowiedzi. Każdy z nas ma swoje potrzeby i różną sytuacje finansową. Ostatnio jest spore zapotrzebowanie na laptopy przez zaistniałą sytuacje na świecie. Nie jest w tym nic dziwnego. Praktycznie ponad połowa firm na długi okres czasu przeszła na pracę w domu. Podobnie mieli uczniowie szkół podstawowych oraz ponad podstawowych. Niestety, ale w przyszłości może mieć to negatywne skutki. Nasze zdrowie może ucierpieć. Możemy zauważyć, że coraz więcej osób nosi okulary. Kondycja lub nasza cera również może się pogorszyć, a obecna sytuacja wcale tego nie ułatwia.

Czy składane smartfony to nowy trend ?

Składane smartfony pojawiły się na rynku i w pewien sposób podbiły serca określonej grupy konsumentów, którzy się nimi zachwycają.

Czy składane smartfony to nowy trend ?

W przypadku tych smartfonów widoczne są możliwości płynące z użytkowania takich nowoczesnych urządzeń, ale nie są obecne tutaj tylko korzyści. Takie smartfony mają także wady. Jest to nowy trend, ale jak to z trendami bywa, nie wiadomo, w którą stronę on pójdzie.

Składane smartfony – czy są potrzebne?

Smartfony, które są składane to na pewno mniejsze rozmiary urządzenia, ponieważ można taki smartfon złożyć, a jednocześnie rozłożyć zwiększając jego ekran będący powierzchnią roboczą. Wydaje się to wygodne, ale to już zależy od gustu konkretnej osoby. Takie smartfony są na pewno bardzo wytrzymałe ze względy na to, że można je rozkładać. Natomiast wcześniej wspomniany duży ekran może być jednocześnie zaletą jak i wadą, ponieważ do zasilania takiego ekranu jest potrzebna bardzo dobra bateria, aby składany smartfon posłużył jak najdłużej. To może być problemem dla projektantów, nic nie wskazuje na to, że pojemność baterii w tych specyficznych smartfonach magicznie wzrośnie. Większy ekran jest tylko narzędziem, które będzie zużywać więcej baterii, a taki smartfon będzie kosztować prawdopodobnie tyle samo co główne telefony należące do konkretnej marki. Kolejnym aspektem, który po dłuższym czasie może ulec zepsuciu, jest sama główna atrakcja składanych smartfonów, czyli możliwość ich rozkładania. Mechanizm składania może ulec zniekształceniom albo nawet zepsuciu.

Zmiany na rynku kart graficznych w 2021

Karty graficzne to nieodzowny element każdego, dobrego komputera, ale pewne grupy potrzebują ich najbardziej. Są to gracze, którzy używają kart graficznych do grania w najnowsze gry komputerowe, ale również kopacze kryptowalut. Ta druga grupa spowodowała kolosalną zmianę cen na rynku kart graficznych, która jest widoczna do dzisiaj.

Górnicy kryptowalut winni?

Zmiany na rynku kart graficznych zostały spowodowane przez kopaczy kryptowalut, którzy do kopania cennych, różnych kryptowalut potrzebują potężnego sprzętu w postaci nie tylko najnowszych, ale także tych starszych kart graficznych, które mogą generować zarobki. Spowodowało to wzrost cen zarówno najnowszego sprzętu, jak i tego mającego już kilka lat na karku, który był używany przez innego użytkownika. Największe koparki kryptowalut posiadają nawet kilkaset kart graficznych, to ogromne liczby, a kupno kart graficznych w takich ilościach musiało zaburzyć ceny na pandemicznym rynku elektronicznym, który ma obecnie ciężko.

A może pandemia?

Jest jeszcze jedna przyczyna wysokich cen kart graficznych. To pandemia Covid-19, która spowodowała problem z dostępnością różnorakich towarów. Chodzi tutaj głównie o sprzęt elektroniczny, ale również inne gałęzi przemysłu produkcyjnego, którą są w chaosie w związku z tym, że na przykład ktoś znajduje się na kwarantannie. Należy nie zapominać o przeciętnej wartości złotówki, która obecnie nie jest specjalnie stabilną walutą. Kurs dolara jest wysoki.

W tym roku ceny wszystkich kart graficznych na pewno utrzymają obecną cenę, a być może niestety nawet jeszcze bardziej podrożeją. Wysokie ceny kart graficznych 2021 to nieciekawy widok dla tych, którzy chcieli ulepszyć swój komputer, zmiana może nastąpić dopiero w następnym, czyli 2022 roku, ale wielu analityków nie zwiastuje szybkiego powrotu do normalności, a więc należy uzbroić się w wyjątkową cierpliwość i obserwować zmiany cen na rynku. To na pewno nie jest dobry okres na kupowanie nowej karty graficznej do swojego komputera, ponieważ na taki sprzęt trzeba obecnie wydać majątek.